rejestracja firmy
rejestracja spółki
Reklama
księgowość online

Księgowość ONLINE
Idealna dla nowych podmiotów gospodarczych. Pierwszy miesiąc za darmo.

Druki do pobrania

Darmowe e-booki
Porady księgowe dla początkujących. ABC rachunkowości.


Dokumentacja elektroniczna

Rejestracja w ZUS

    Zgłoszenie do ZUS następuje w oparciu o wniosek CEIDG-1. Należy jednak zgłosić pracowników i osoby współpracujące do ubezpieczenia w terminie 7 dni od ich przyjęcia do pracy.
    ZUS wypełnia formularz ZFA (zgłoszenie płatnika składek - osoby fizycznej). W przypadku, gdy prowadzenie firmy jest jedynym zajęciem przedsiębiorcy, dodatkowo musi wypełnić on formularz ZUA (zgłoszenie do ubezpieczeń społecznych i zdrowotnego). W przypadku gdy właściciel oprócz prowadzenia firmy, pracuje również na pełny etat za wynagrodzenie co najmniej 849 zł brutto miesięcznie (minimalne wynagrodzenie), to zamiast ZUA wypełnia druk ZZA (zgłoszenie tylko do ubezpieczenia zdrowotnego).
    Pełny ZUS to comiesięczny wydatek około 900 zł. Obecnie jednak obowiązuje preferencyjna stawka dla nowych przedsiębiorców w okresie pierwszych dwóch lat prowadzenia działalności. (I-XII.2011 łączna wysokość preferencyjnych składek z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej wynosi 366,63 zł/miesiąc)
    Składać można tylko oryginalne formularze pobrane w placówce ZUS lub formularze wydrukowane z programu Płatnik (program bezpłatny, dostępny w placówkach ZUS i na stronie www.zus.pl).

ZGŁOSZENIE PŁATNIKA:
Przedsiębiorcy indywidualni- ZFA
Wspólnicy spółki cywilnej- ZFA

ZGŁOSZENIE UBEZPIECZONEGO:
Przedsiębiorcy indywidualni- ZUA – do ubezpieczeń społecznych i zdrowotnego, albo ZZA – tylko do ubezpieczenia zdrowotnego
Wspólnicy spółki cywilnej- ZUA – do ubezpieczeń społecznych i zdrowotnego, albo ZZA – tylko do ubezpieczenia zdrowotnego

ZGŁOSZENIE PRACOWNIKÓW:
Przedsiębiorcy indywidualni- ZUA do płatnika – osoby fizycznej zgłoszonej na druku ZFA
Wspólnicy spółki cywilnej- ZUA do płatnika – spółki cywilnej zgłoszonej na druku ZPA

Rejestracja firmy - ZUS
mapa strony FAQ reklama na stronie